Edukacja rodzi się ze związku pełnym miłości
i akceptacji innych takimi, jakimi są.

Loris Malaguzzi

LABA NARODZIŁA SIĘ Z MARZEŃ ANNY I KLEMENSA

Zawsze chcieliśmy stworzyć wyjątkowe miejsce, gdzie dzieci nie podlegają żadnym kryteriom, bo są wspaniale, takimi jakimi są. Wierzymy, że przez kontakt ze sztuką stają się piękniejszymi i wrażliwszymi ludźmi, a my dorośli przez kontakt z nimi, lepszymi, bardziej otwartymi i empatycznymi ludźmi. I że doświadczenia i przeżycia 7 dni mogą zmienić czlowieka na następne 70 lat.

Jesteśmy obydwoje przekonani o tym, że pedagodzy powinni być ciekawi świata, innych ludzi, krajów i kultur. Oboje współpracujemy od lat z wieloma twórcami kręgów kulturalnych i artystycznych, a także angażujemy się całym sercem w projekty edukacyjne-kulturalne. Jesteśmy gośćmi częstych wizyt studyjnych i przedstawicielami 38 państw z całego świata reprezentującymi Austrię w międzynarodowym networkingu pedagogiki Reggio we Włoszech.

Jesteśmy pierwszymi i jedynymi dyplomowanymi pedagogami i atelieristami Reggio w Polsce i prekursorami tej pedagogiki w Europie Wschodniej. założycielami wiedeńskiego stowarzyszenia „Voneinander Lernen. Verein für Kreativ- und Freizeitpädagogik für Kinder, Jugendliche und Erwachsene“ oraz pierwszej reggiańskiej placówki  „LABA Reggio Kids. Privater Hort und kreative Freizeit- und Lerngruppe“ dla dzieci w wieku 6-10 lat w Austrii.

Anna jest docentką i uniwersyteckim pedagogiem w Forum Reggio Österreich. W pażdzierniku 2021 wraz z Monika Seyrl, dyrektorką Reggio Bildung Austria, startuje pierwsze i jedyne certyfikowane kursy i warsztaty pedagogiki Reggio w Polsce dofinansowane ze środków UE w ramach założonej Edukacja Reggio Polska w języku polskim i niemieckim (z tłumaczeniem).

DAS LABA-TEAM

Jako pedagodzy Reggio jesteśmy przygotowani do improwizowania i odpowiadania na naturalne predyspozycje dziecka. Posiadamy doświadczenie w rozmaitych obszarach edukacji, kultury, nauki. Angażujemy się w akcje społeczne, artystyczne, badawcze. Zebrane w ten sposób doświadczenie traktujemy jako bazę, z której wykrawamy następnie kawałeczki niezbędne do wyjątkowej opieki nad dziećmi. Potrafimy z tych kawałeczków zbudować samolot, upiec ciasteczka lub nauczyć setek nowych słów w obcym języku. Zależy, na co dziecko będzie miało apetyt!

ANNA NARLOCH-MEDEK

Inicjatorka, założycielka i dyrektor artystyczna LABY, odpowiedzialna za koncepcję dydaktyczno-pedagogiczną, programy językowe z nauką niemieckiego i edukacyjno-kulturalne na terenie UE
Prezes wiedeńskiego stowarzyszenia „Voneinander Lernen. Verein für Kreativ- und Freizeitpädagogik für Kinder, Jugendliche und Erwachsene“.

Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, bystra i otwarta na wszelkie możliwości. Przez lata żyła w podróży, jednak od blisko 21 na stałe mieszka z rodziną w ukochanym Wiedniu. Ukończyła wraz z mężem Klemensem podyplomowe studia Reggio w Austrii (Wiedeń) i Włoszech (Reggio Emilia i Bologna) z wyróżnieniem.

Łączy pracę akademicką z aktywnością kulturalną i społeczną. Autorka wielu międzynarodowych projektów edukacyjno-kulturalnych w duchu filozofii reggio. Przez swoją pracę silnie związana z wiedeńskimi organizacjami pozarządowymi i inicjatywami. Współpracuje z licznymi uniwersytetami, szkołami, instytucjami kulturalnymi, artystami i pedagogami łącząc przez swoje działania jej dwie ojczyzny – Polskę i Austrię.

Jest dyplomowaną atelieristką i pedagogiem artystycznym. Absolwentka Uniwersytetu Wiedeńskiego, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu i wykładowca akademicki w Forum Reggio Österreich.

Kocha naturę i jogę. Swoje doświadczenia zawdzięcza licznym podróżom do Indii i Nepalu oraz kursom w Austrii: joga Kundalini (200 RYT), Ashtanga Vinyasa (500 RYT), joga dla Dzieci, Pre- & Postnatalyoga, joga dla Seniorów, Vipassana, Singing Bowl Sound Therapy.

KLEMENS MEDEK

Inicjator LABY, dyrektor programów edukacyjnych odpowiedzialny za koncepcję dydaktyczno-pedagogiczną i programy językowe z nauką niemieckiego

Urodzony w Wiedniu. Po szkole i studiach muzycznych (Kunstuni Graz) w klasie wiolonczeli ukończył architekturę na Politechnice Wiedeńskiej i pracował w zawodzie przez wiele lat. Traf chciał, że zaczął projektować szkoły, zgłębiając jednocześnie różne aspekty edukacji i wychowywania. Szybko stało się dla niego jasne, że pedagogika Reggio, jak żadna inna, nadaje się do realizacji pomysłów na udaną pracę edukacyjną. Ukończył z Anną podyplomowe studia Reggio w Wiedniu z wyróżnieniem. Jest także dyplomowanym atelieristą i doświadczonym pedagogiem artystycznym. Autor wielu unikatowych międzynarodowych projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w duchu pedagogiki reggio. Pedagog przedszkolny w 18-stej dzielnicy Wiednia.

Współzałożyciel i członek zarządu wiedeńskiego stowarzyszenia „Voneinander Lernen. Verein für Kreativ- und Freizeitpädagogik für Kinder, Jugendliche und Erwachsene”.

Prywatnie dorosły harcerz, wielki miłośnik przyrody i opiekun zuchów. Otwarty na ludzi, łagodny, cierpliwy. Wychowuje dzieci dwujęzycznie. Interesuje się filozofią. Uwielbia dobre książki, wędrówki górskie i … polską kuchnię.

MONIKA HRUSCHKA-SEYRL

Dyplomowana pedagog i atelierista reggio

Ma w sobie nieustanną ciekawość odkrywania świata. Wiedenka mieszkająca od prawie 10 lat w przepięknym mieście Krems w Dolnej Austrii. Długie pobyty za granicą w USA, Szwajcarii i Grecji poszerzyły jej horyzonty i jednocześnie potwierdziły, że praca artystyczna z dziećmi i młodzieżą to jej życiowe powołanie. Studia pedagogiczne i trzy dyplomy Montessori, kursy u André Stern oraz liczne warsztaty artystyczne nie mogły zaspokoić jej ciekawości w tej dziedzinie. Od prawie 20 lat z pasją podnosi poziom edukacji w całej Austrii współpracując z licznymi uniwersytetami, szkołami, studentami i pedagogami.

Prezes Stwowarzyszenia „Verein Forum Reggio-Pädagogik Österreich”, dyrektorka i założycielka kreatywnego centrum Kre: ART w Krems an der Donau. Od 2005 r. wykładowca akademicki i edukatorka dorosłych w duchu pedagogiki reggio i edukacji artystycznej w Wiedniu, Dolnej Austrii, Styrii, Karyntii, Salzburgu i Niemczech.

Wraz z Anną i innymi przedstawicielami 38 państw z całego świata reprezentuje Austrię w międzynarodowym networkingu pedagogiki reggio we Włoszech.

AGNIESZKA DUKLAND

Pedagog i przewodnik po Wiedniu

Wspaniała organizatorka z ponad 20-letnim doświadczeniem w kompleksowej organizacji wyjazdów podróżniczych i studyjnych po całym świecie (Azja Płd.-Wsch., Ameryka Południowa, Nowa Zelandia, Afryka i Europa). Podróżniczka, fotografka, żyjąca ze swoją rodziną w ciągłej podróży. Od prawie 20 lat związana z Wiedniem.

Wspólnie z meżem Oliverem, zawodowym fotografem organizuje w Wiedniu największe w Europie Środkowo-Wschodniej targi fotograficzno-podróżnicze i pokazy multimedialne ze swoich podróży. Współautorka wielu publikacji podróżniczych, artykułów oraz albumów fotograficznych.

Szczęśliwa mama Eliota wychowująca go dwujęzycznie. Udziela sieE od wielu lat społecznie w wielu organizacjach na terenie Austrii. Absolwentka krakowskiej AWF na wydziale Turystyki i Rekreacji.

TAMARA TINNACHER

Mindfulness- and English educator for children

Tamara had the privilege of growing up bilingual (English/German) and therefore to gain a lot of experience abroad. She is a certified Children Yoga teacher and has studied Psychology with a specialization in early childhood development.

Besides, she is currently completing her diploma as a dyslexia trainer and learning coach and is working in an international preschool center. She aims to empower young minds to be in touch with their inner being and to be the best version of themselves. Tamara works with methods of Montessori, Reggio, and Yoga & mindfulness.

With a lot of passion and love together with Anna NM, she leads Creative Yoga & Mindfulness for Children between 3-10 years

EUGENE QUINN

English educator. Artist and Urbanist-Activist, Grounder from space and place

Eugene is a London-born, Vienna-based urbanist and DJ. He co-founded the culture group space and place in 2012, which is a non-profit group, who plays with the city, build social capital and send out new political messages.

Eugene´s projects include #HowtobeAustrian for Oe1 radio, Vienna Best City Tour , Magdas Social Dinners (refugees dine with locals), Vienna (& Munich) Ugly tours, Jungerer Seestadt (children show adults around Aspern), the Austrian Citizenship Test as a comedy pub quiz and the Vienna Coffeehouse Conversations. space and place’s work has featured in the New York Times, the Guardian, Die Zeit and on Russian TV. Through watching the films of Federico Fellini, and teaching spatial planning at the Vienna Technical University, Eugene developed the theory he is best known for: street capital. This is a measure of how much theatre and joy we find on some city streets, and the reverse – how dull and cold so many other streets are, because they lack people and interactions and a sense of play.

.

kontakt

LABA | Kreative Kindercamps
1090 Wien, Berggasse 13 (Studio Kindercamps)
1180 Wien, Gentzgasse 55/4 (Büro)

Nach oben scrollen